Évekig javult a magyar lakosság fizetésképessége, ez pedig összhangban van a magyar gazdaság növekedésével - hangzott el az Intrum Justitia mai sajtótájékoztatóján. Az infláció miatt enyhe romlik figyelhető meg a fizetésképességben, de még nem biztos, hogy ez egy hosszú távú tendencia kezdete.
A legfiatalabb generáció a legoptimistább, ha pénzügyekről van szó - derült ki az Intrum Európai Fogyasztói Fizetési Jelentéséből, amely a 18-24 év közötti fiatalok pénzügyi szokásait vizsgálta. A magyar fiatalok jellemzően váratlan kiadásokra és ingatlanvásárlásra takarékoskodnak legtöbbet.
A svéd Intrum Justitia mellett a kínai CEFC is érdeklődik az Intesa Sanpaolo követeléskezelési üzletága iránt - nyilatkozta az olasz bankcsoport elnöke.
Intrum néven folytatja tevékenységét a 25 éve Magyarországon működő követeléskezeléssel is foglalkozó Intrum Justitia Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
Az Erste Banktól tavaly novemberben átvett nem teljesítő jelzáloghitel-portfólió 15%-ára sikerült már valamilyen megoldást találnia az Intrum Justitiának az ügyfelekkel. A fedezetlen lakossági hitelek piaca lényegében kimerült, az említett tranzakció viszont a külföldi befektetők érdeklődését is felkeltette Magyarország iránt - hangzott el a Portfolio Hitelezés 2017 konferenciáján.
Az elmúlt másfél-két évben megérett az idő arra, hogy az adósmentő intézkedések lezárultával egy-egy komolyabb nagyságrendű jelzáloghitel-portfólió is gazdát cseréljen Magyarországon, tisztítva a bankszektor lakossági hitelportfólióját. Az elmúlt hetekben ez elkezdődött: az Erste eladta nem teljesítő jelzáloghiteleinek jó részét 19 milliárd forint értékben. A követelésvásárló 10 éves térüléssel számol, és saját bevallása szerint elsősorban nem a bedőlt ingatlanokban látja az értéket. A cég vezérigazgatója beszélt a részletekről egy mai sajtóeseményen.
Úgy tűnik, kezd felgyorsulni a nem teljesítő lakossági hitelek értékesítése a magyar bankoknál: az Erste most egy több tízmilliárd forintos portfóliótól szabadult meg. Az érintett problémás ügyfelek ezután az Intrum Justitia követeléskezelő cégnek tartoznak. Külön érdekesség, hogy jelzáloghitelesekről van szó.
A Budapest Economic Forum utolsó panelbeszélgetésén a munkaerőhiány égető kérdését járták körül a cégek képviselői. Egyetértés mutatkozott abban, hogy a munkaerő minőségével is nagy gondok vannak, nemcsak a rendelkezésre álló munkaerő mennyiségével. Többen is megosztották érdekes tapasztalatukat arról, hogy az elmúlt években látványosan megnövekedett a munkavállalók betegszabadságos napjainak száma.
A nem teljesítő lakossági hitelek piaca kettészakadt: a fedezett hiteleket szinte nem tudják eladni a bankok, míg a fedezetlen portfólióktól könnyebben megválnak. Hogyan alakulnak az árak, mennyi követelést tudnak eladni a bankok, mekkora irántuk a kereslet, és mennyit akarnak eladni? Erről tartott előadást Felfalusi Péter, az Intrum Justitia vezérigazgatója, a MAKISZ elnöke a Portfolio Hitelezés 2015 konferenciáján. Azt is megtudtuk, hogy az Intrum Justitia néhány száz fedezett lakossági követelés megvételét tervezi teszt jelleggel, vagyis akár további fedezett követelésportfóliókat vehetnek meg a jövőben.
Évi 5000-6000 család veheti igénybe a jövő évtől a magáncsődöt, így önmagában nem oldja meg a bankok lakossági hitelportfóliójának problémáit - mondja a Portfolio-nak adott interjúban az Intrum Justitia ügyvezető igazgatója, aki fontos, újdonságnak számító részleteket is elárul nekünk az egyeztetés alatt álló magáncsődről. Az elszámolás azonban most még forróbb téma: Felfalusi Péter véleménye szerint a követeléskezelőnek tartozó devizaadósok közül mindössze 20-25%-a igényelheti (nekik ezt külön kérni kell!), pedig a lízingeseknek akár 30%-kal is csökkenhetne a tartozásuk. Nemcsak a bankokat, a követeléskezelőket is rosszul érinti a devizahiteles ügy, de úgy tűnik, kegyelmi pillanathoz érkeztek mára a követelésvásárlók, és nagy, nekik kedvező változások várhatók a piacon.
A magyar bankoknál az elmúlt egy évben komoly mértékben halmozódtak fel a nem teljesítő hitelek, főleg a fedezett hitelportfólióktól nem tudnak megszabadulni a pénzintézetek. A fedezetlen nem teljesítő portfóliókat már könnyebben eladják a bankok, de az értékesítés volumene a tavalyi utolsó negyedévben a válság óta a legalacsonyabb volt - derül ki Felfalusi Péter előadásából, amely az Oliver Wyman és az Intrum Justitia közösen tartott konferenciáján hangzott el.
Az elmúlt egy év alatt Európa-szerte szinte minden iparágban nőtt a leírási veszteség. Kiemelkedő negatív változás az oktatásban, az építőiparban és a pénzügyi szolgáltatások terén tapasztalható; az európai építőipar számláinak csupán 51%-át egyenlítik ki 30 napos határidővel és az egészségügy számláinak is csak 59%-át fizetik ki egy hónapon belül - mutatják az Intrum Justitia kutatásának eredményei.
Az európai gazdaság lassan hagyja maga mögött a recessziót; a megkérdezett európai vállalatvezetők döntő része nem lát változást az általános gazdasági környezetben - állapítja meg fizetési hajlandóságot vizsgáló felmérése alapján az Intrum Justitia követeléskezelő cég.
A fizetésképtelenségi okok között még mindig meghatározó a munkanélküliség. Az esetek mintegy háromnegyedében az alacsony vagy nem létező jövedelem vezet a magyarok eladósodásához - mutatott rá az Intrum Justitia követeléskezelő cég fizetésképtelenséget vizsgáló felmérése.
Több európai háztartás rosszabb pénzügyi helyzetben van, mint két vagy három éve, és nem képesek időben kifizetni a számláikat - derült ki az Intrum Justita Fogyasztói Fizetési Jelentéséből, mely 21 országban több mint 10 000 fő részvételével vizsgálta a fogyasztói fizetések alakulását.
Európai szinten minden korábbinál nagyobb a behajthatatlan követelésből eredő veszteség, és általánosságban véve a további kilátások is borúsak. Magyarország teljesítménye romlott, de van remény a javulásra. A Magyarországra vonatkozó fizetési kockázati index 170 pontról egy év alatt 175 pontra nőtt, azaz romlott. Ezzel hazánk is a veszélyes kockázati profilú országokhoz tartozik. Az Intrum Justitia az általuk készített kutatásról tartott sajtótájékoztatót, ahol az európai és a magyar fizetési kockázatokról számoltak be.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Szíriában is dúl az orosz-ukrán konfliktus.
Kedden lesz a pénzügyi közvetítők konferenciája, nem érdemes lemaradni róla.
Digital Transformation rendezvényünk legfontosabb üzeneteiről itt számolunk be.
Hogyan veszi át az AI a hatalmat a magyar kkv-knál? Egyelőre sehogy.
Gulyás Gergely ismerteti a kormányülés témáit és döntéseit.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?